Przejdź do głównej zawartości

Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej - 23.02.2018 rok

23 lutego 2018 roku członkowie Morskiego Koła Naukowego udali się na wycieczkę do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


W kameralnym gronie obejrzeliśmy wystawę główną muzeum. Naszą podróż rozpoczęliśmy od wystawy dla dzieci (jak się okazało może zainteresować również starszych :)), w której pokazany jest pokój z domu rodzinnego zmieniający się wraz z upływem lat podczas wojny. 


Następnie przeszliśmy do bloku "Droga do wojny'', poświęconemu genezie konfliktu. Wyjaśniono tam wpływ jaki doktryny polityczne - faszyzm, komunizm, imperializm i nazizm - wywierały na ówczesnych ludzi. Ten etap kończyła prezentacja, ukazująca niemiecką i radziecką agresję na Polskę we wrześniu 1939 roku. 


Kolejny fragment wystawy, zatytułowany "Groza wojny", ukazywał jak wyglądało życie zwykłych ludzi podczas tego okrutnego czasu. Mieliśmy okazję usłyszeć o tym, jak wyglądał los żołnierzy, więźniów obozów, jeńców i cywilów. Była to bardzo poruszająca część ekspozycji.




Ostatnim punktem naszej wycieczki był blok o nazwie "Długi cień wojny". Zobaczyliśmy tutaj jak zakończyła się II Wojna Światowa oraz jakie były jej następstwa. Ukazane zostały również: ogromne straty w ludziach, zniszczenia materialne, zmiany granic państw Europejskich oraz przemieszczenia ludności po wojnie.


Wystawa poszerzyła naszą wiedzę na temat tamtego okresu i skłoniła do wielu przemyśleń. Bardzo dziękujemy naszej przewodniczce, Pani Małgorzacie Andrzejewskiej - Bancewicz, za odpowiedzi na szereg pytań oraz historie, o których często nie mieliśmy pojęcia.

Ogromne podziękowania kierujemy też do Pani Moniki Zdroik, dzięki której mogliśmy zwiedzić muzeum i spędzić te piątkowe południe efektywnie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Seminarium "Studia i co dalej?" 2023

W dniu 24 kwietnia 2023 roku na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie odbyło się seminarium dyskusyjne pod tytułem „Studia, i co dalej?”. Jest to cyklicznie wydarzenie realizowane przez Morskie Koło Naukowe, którego celem jest przedstawienie studentom możliwości rozwoju kariery w branży morskiej i pogłębienie wiedzy na temat funkcjonowania wybranych przedsiębiorstw. Podczas tegorocznej edycji seminarium zaprezentowały się dwa przedsiębiorstwa: ONE – Ocean Network Express reprezentowane przez Pana Krzysztofa Kaweckiego, Business Analytics Coordinator oraz Panią Inę Milewską-Piotrowską, HR Advisor, jak również CEVA Logistics Poland reprezentowane przez Pana Jarosława Kulińskiego, Talent Management Expert. Prezentację obu przedsiębiorstw poprzedziła przemowa Pani Moniki Zdroik, przedstawicielki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.   Wystąpienie motywowało studentów do pracy nad rozwojem osobistym oraz zachęcało do tego, aby podczas studiów poszerzać swoje

Wycieczka do Narodowego Muzeum Morskiego

Pierwszego grudnia 2022 roku członkowie Morskiego Koła Naukowego Uniwersytetu Gdańskiego wraz z dr Tomaszem Nowosielskim odwiedzili dwa oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku: Spichlerze na Ołowiance i Ośrodek Kultury Morskiej. Grupa dziesięciu studentów i studentek zaczęła zwiedzanie w Spichlerzach. Pierwszą obejrzaną przez członków koła wystawą była „Truso. Legenda Bałtyku. Wikingowie nadchodzą!”. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści dr Nowosielskiego, który dzięki rozległej wiedzy pomógł nam zagłębić się w temat historycznej osady Truso, położonej nad Jeziorem Drużno. Była to dla nas niezwykła okazja do zobaczenia eksponatu długiego na 18 metrów wraku łodzi bojowej. Kolejną odwiedzoną przez nas wystawą była wystawa „Do Dna”, ukazująca wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych na dnie Morza Bałtyckiego. Klimat stworzony dzięki oświetleniu pomieszczenia sprawiał wrażenie jakbyśmy faktycznie znajdowali się na dnie morza. Najbardziej interesującymi ekspozycjami, które z

Wycieczka do Europejskiego Centrum Solidarności

Dnia 11 grudnia 2019 roku odbyła się wycieczka do Europejskiego Centrum Solidarności. Wydarzenie to miało na celu zapoznanie się członków MKN z historią strajków stoczniowych, czasów PRL, a także z przejawami ludzkiej solidarności ogółem. Wyjście to było bardzo pouczające, pozwoliło na przypomnienie pewnych faktów historycznych, a także zaznajomienie się z nieznanymi dotychczas historiami. Dzięki kompetentnej Pani przewodnik, członkowie koła mogli dokładnie poznać przebieg strajków stoczniowych, a także poczuć klimat PRL-u.