23 lutego 2018 roku członkowie Morskiego Koła Naukowego udali się na wycieczkę do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
W kameralnym gronie obejrzeliśmy wystawę główną muzeum. Naszą podróż rozpoczęliśmy od wystawy dla dzieci (jak się okazało może zainteresować również starszych :)), w której pokazany jest pokój z domu rodzinnego zmieniający się wraz z upływem lat podczas wojny.
Następnie przeszliśmy do bloku "Droga do wojny'', poświęconemu genezie konfliktu. Wyjaśniono tam wpływ jaki doktryny polityczne - faszyzm, komunizm, imperializm i nazizm - wywierały na ówczesnych ludzi. Ten etap kończyła prezentacja, ukazująca niemiecką i radziecką agresję na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Kolejny fragment wystawy, zatytułowany "Groza wojny", ukazywał jak wyglądało życie zwykłych ludzi podczas tego okrutnego czasu. Mieliśmy okazję usłyszeć o tym, jak wyglądał los żołnierzy, więźniów obozów, jeńców i cywilów. Była to bardzo poruszająca część ekspozycji.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był blok o nazwie "Długi cień wojny". Zobaczyliśmy tutaj jak zakończyła się II Wojna Światowa oraz jakie były jej następstwa. Ukazane zostały również: ogromne straty w ludziach, zniszczenia materialne, zmiany granic państw Europejskich oraz przemieszczenia ludności po wojnie.
Wystawa poszerzyła naszą wiedzę na temat tamtego okresu i skłoniła do wielu przemyśleń. Bardzo dziękujemy naszej przewodniczce, Pani Małgorzacie Andrzejewskiej - Bancewicz, za odpowiedzi na szereg pytań oraz historie, o których często nie mieliśmy pojęcia.
Ogromne podziękowania kierujemy też do Pani Moniki Zdroik, dzięki której mogliśmy zwiedzić muzeum i spędzić te piątkowe południe efektywnie.
Komentarze
Prześlij komentarz